Промоција књиге "Право на суђење у разумном року"
24.04.2008.Дана 24. aprila 2008. године у књижари Службеног гласника у Улици Кнеза Милоша у Београду, одржана је промоција нове књиге др Славољуба Царића „Право на суђење у разумном року".
Предговор за књигу написао је судија Европског суда за људска права професор др Драгољуб Поповић.
О књизи су говорили професор др Јовица Тркуља, као уредник едиције „Међународни прописи и европско право" „Службеног гласника", Љубица Милутиновић, заменица председнице Врховног суда Србије и проф. др. Милан Пауновић, предавач на предметима Међународно јавно право и Људска права на Правном факултету у Београду.
Из предговора судије Драгољуба Поповића
"...Може се начелно рећи да књига која је пред нама садржи три основна доприноса нашој правној књижевности. Први се састоји у томе што шири сазнање о Европској конвенцији за заштиту људских права и основних слобода. Знање о Конвенцији код нас још није довољно распрострањено, пре свега због тога што нашу земљу тек од 3. марта 2004. године обвезују одредбе тог међународног уговора. Зато је ширење знања о Конвенцији у нашој правничкој јавности не само добродошло, него се може казати како је управо драгоцено.Image
Други допринос књиге налази се у чињеници што ово дело указује на важан и слободно се може тврдити, горући проблем у функционисању српског правосуђа, који стоји у непосредној вези с Конвенцијом и применом њених одредаба код нас. Конвенција није само део српског унутрашњег правног поретка, него и један жив правни инструмент, чије се одредбе развијају у времену, кроз праксу Европског суда за људска права. Тај развитак у једном особеном аспекту показује ова књига.
Најзад, мада не и на последњем месту, рад г. Царића се појављује као брижљиво сачињен темељ стручне расправе о дужини судског поступка у српском праву. Тим поводом ваља нарочито нагласити тренутак појаве књиге. Ова ће угледати светлост дана управо у времену у којем почиње примена одредаба Закона о Уставном суду Републике Србије, којима је постављен основ за решавање проблема неоправдане дужине поступка пред домаћим судом..."