ОДЛУКА О НЕДОПУШТЕНОСТИ У ПРЕДМЕТУ ШЕЈИЋ И ДВЕ ДРУГЕ ПРЕДСТАВКЕ ПРОТИВ СРБИЈЕ (45599/08)
Европски суд за људска права је 17. септембра 2013. године донео Одлуку о недопуштености rationae persnonae. Ова Одлука је значајна за поступање пуномоћника подносилаца представки имајући у виду да су представке потписале и пуномоћја дале супруге наводних подносилаца потписујући се у њихово име, иако су потписани подносиоци у међувремену преминули.
Суд је подсетио да се представка не може поднети у име преминулог лица, пошто преминуло лице није у стању, чак ни преко заступника, да представку поднесе Суду (видети Yaşa против Турске, број 22495/93, Извештај Комисије од 8. априла 1997. године, став 88., Извештаји о пресудама и одлукама 1998‑VI). Пошто је неспорно да су г. Миломир Шејић, г. Петар Перовић и г. Боривоје Ђурашевић преминули пре него што је њихов заступник поднео представке у њихово име, произилази да ниједан предметни случај није покренуло лице које се може сматрати подносиоцем представке у сврхе члана 34. Конвенције
У том смислу представке су некомпатибилне ratione personae са одредбама Конвенције у оквиру значења члана 35. став 3. и морају се одбацити сходно члану 35. став 4.
У вези са питањем да ли супруге подносилаца, као њихови законски наследници, могу наставити поступак по представкама поднетим у име њихових преминулих супружника, Суд је изнео став да имајући у виду да су они преминули пре него што су њихове представке поднете, конкретне предмете треба разликовати од предмета у којима је наследнику подносиоца представке дозвољено да настави поступање по представци која је већ поднета.
Суд закључује да су представке некомпатибилне ratione personae са одредбама Конвенције и да се морају одбацити у складу са чланом 35. ст. 3 (a) и 4. Конвенције.